A Kegyeleti zene szolgáltatásról
dalok, dallamok, amelyek segítenek a gyászban
A zene hat a lélekre
és a lélek a zenére
Ha nagyon messziről szeretnék elindulni, akkor azzal kezdeném, hogy a zene, a művészet egyidős az emberiséggel, ezáltal a zene összenőtt az emberi élet meghatározó pillanataival. Ünnepekkel, örömteli eseményekkel és a szomorú fájdalmas történésekkel, mint például a halál, a gyász.
De ha kicsit közelebbről vizsgáljuk a kegyeleti zene létjogosultságát, akkor csak gondoljunk arra mennyi mű- és népdal, „sláger”, vagy akár komolyzenei szerzemény témája, ihletője, mögöttes mondanivalója: az utolsó, az örökre szóló búcsúzás, a gyász, vagy a halál. Ezek a művek itt vannak a hétköznapokban, felcsendülnek a rádióban, vagy épp egy rossz minőségű felvételről, recsegő hangszóróból egy-egy temetésen, búcsúztatáson.
Ezek a dalok, dallamok segítenek a gyászban, a fájdalom megélésében, ezzel együtt a megnyugvásban is. Sokszor mondjuk: a zenének gyógyító hatalma van. Hiszek abban, hogy a zene hat a lélekre és a lélek hat a zenére. A zene, a tiszta harmóniák, a zenében, a dalokban rejlő mondanivaló (még szöveg nélküli, instrumentális előadásban is) hatnak ránk, segítenek, hogy érzelmeink melyeket korlátok közé szeretnénk egy-egy ilyen nehéz időszakban fojtani, felszínre törhessenek és az őszinte, emberi, méltó és tiszta végső búcsú részei lehessenek.
Mindezt nem tisztán elméleti síkon gondolom így, hanem a mögöttem lévő ilyen jellegű megbízások gyakorlati tapasztalata mondatja velem, illetve mindazok a visszajelzések a családoktól, amelyeket kaptam az elmúlt években és amelyeket Ön is első kézből olvashat a Visszajelzések menüpont alatt.
méltóbb, különlegesebb búcsúszertartás
Miért van létjogosultsága
a kegyeleti élőzenének?
Amikor elhatároztam, hogy egyedi kegyeleti zeneműsorommal a hangokon és harmóniákon keresztül osztozom a gyászolók fájdalmában, éreztem, hogy ez egy megosztó szolgáltatás lesz.
Van, aki el sem tudja képzelni, hogy zene szóljon szerette temetésén, pláne „élőben” és erről markáns negatív véleményt is formál. Tudjuk, hogy a halál a mai modern kultúránkban is sokaknál még nagyon tabu és zártan és erős keretek kezelendő téma.
Vannak, akiket nem különösebben foglalkoztat a temetésnek ezen része, majd a temetkezési vállalkozó „elintézi”, hogy esetleg valami szóljon a kopott, rossz minőségű hangszórókból a háttérben amíg várakozunk.
Emellett vannak, akik megpróbálnak olyan lehetőségeket keresni és találni, amely által az elhunythoz, személyes kapcsolatukhoz és az emlékéhez még méltóbb, különlegesebb búcsúszertartás, temetés keretében vehetnek végső búcsút és róhatják le a megjelentek a kegyeletüket. Nyilván nem meglepő a tény, hogy akik az elmúlt években a kegyeleti zene kapcsán megkerestek, ebbe a csoportba tartoztak.
Azok a bizonyos
rossz tapasztalatok…
Az emberi élet velejárója, hogy az életkorunk előrehaladtával, sajnos egyre több búcsúztatón, temetésen veszünk részt. Talán sokaknak van (hozzám hasonlóan) olyan emléke, amikor egy temetésen abban a méltatlan helyzetben találtuk magunk, amikor a búcsúztatóra várva, végtelenítve kilencedjére szólalt meg ugyanaz a felvétel, mikor a dalt nehezen ismertük fel a recsegő hangszórókból. Amikor a dal közepén megszakadt lejátszás következtében, egyik pillanatról a másikra kínos csend lett. Ezek igazán méltatlan helyzetek a család, a hozzátartozók és a jelenlévők számára, az egyébként is nagyon nehéz pillanatokban.
Hogy ezek ne fordulhassanak elő, hogy az élő előadás által minden lejátszott hang segíthesse a végső búcsú pillanatait, ezért ajánlom figyelmébe a kegyeleti zene szolgáltatást és nagy valószínűséggel Ön is ezért olvassa ezeket a sorokat.